خطرات گرم کردن لوله پلاستیکی

خطرات گرم کردن لوله پلاستیکی

خطرات گرم کردن لوله پی‌وی‌سی

پلی‌وینیل کلراید (پی‌وی‌سی) از ترکیب پلاستیک و وینیل ساخته می‌شود. پی‌وی‌سی ده‌ها سال است که برای انتقال آب، سیم‌کشی و انتقال فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. مناقشاتی که در خصوص پی‌وی‌سی وجود دارد باعث شده است تا برخی بی‌خطر بودن پی‌وی‌سی را زیر سؤال ببرند، اما اتحادیه تولید‌ کنندگان لوله و اتصالات پی‌وی‌سی اصرار دارد که این لوله، انتخابی خوب، ایمن و پاک است. به هر حال پی‌وی‌سی در مواجهه با گرما کارکرد خود را از دست می‌دهد و گازهای خطرناکی از خود متصاعد می‌کند. البته احتمال آتش گرفتن پی‌وی‌سی از سایر مواد ساختمانی کمتر است.

تغییر شکل پی‌وی‌سی

در عمل، گرم شدن پی‌وی‌سی به تغییر شکل آن منجر می‌شود. دمای ذوب پی‌وی‌سی ۸۰ درجه سانتی‌گراد است و با نزدیک شدن لوله به این دما، امکان خم شدن آن بالا می‌رود. این مسئله نه تنها کارکرد پی‌وی‌سی را زیر سؤال می‌برد، بلکه سالم بودن آن را نیز تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، چراکه با نزدیک شدن پی‌وی‌سی به دمای ذوب احتمال رسوب کردن مواد آن به داخل آب وجود دارد. دمای لوله‌های در حال استفاده نباید از ۷۰ درجه سانتی‌گراد بالاتر برود.

قابلیت اشتعال پی‌وی‌سی

نگرانی دیگری که در خصوص گرما دادن پی‌وی‌سی وجود دارد احتمال آتش گرفتن آن است. در مقایسه با سایر مواد ساختمانی، لوله‌های پی‌وی‌سی چندان قابل اشتعال نیستند. در حقیقت برای آتش گرفتن پی‌وی‌سی باید دما به حدود ۴۵۰ درجه سانتی‌گراد برسد، در حالی که چوب در دمای ۳۶۰ درجه سانتی‌گراد آتش می‌گیرد. با این حال گاهی اوقات دمای شعله در مراکز صنعتی و حتی خانگی در حدی است که می‌تواند لوله‌های پی‌وی‌سی را به آتش بکشد.

دو و بخار پی‌وی‌سی

احتمالاً مهمترین نگرانی در ارتباط با پی‌وی‌سی آزاد شدن مواد سمی در هنگام سوختن و دود‌کردن آن است. اگر لوله پی‌وی‌سی آنقدر گرم شود که آتش بگیرد، دی‌اکسین آزاد خواهد کرد، ماده‌ای که هم برای انسان و هم برای محیط زیست خطرناک است. علاوه‌براین با آتش گرفتن پی‌وی‌سی، حجم دود ایجاد شده ناشی از آن بیش از سایر مواد ساختمانی است. حتی موقعی که پی‌وی‌سی در حد حرارت دادن گرم می‌شود، احتمال دارد از خود گازهای سرطان‌زا متصاعد کند. بهترین راه برای دور ماندن از این گازهای سمی، جلوگیری از آتش گرفتن پی‌وی سی و پوشیدن ماسک گاز در هنگام گرمادادن آن است.

گرمای سوختن پی‌وی‌سی

گرمای سوختن پی‌وی‌سی شدید نیست. از این رو اگر پی‌وی‌سی آتش بگیرد، در مقایسه با سایر مواد ساختمانی ارگانیک، احتمال انتشار آتش به مواد مجاور آن کمتر است. از این جهت استفاده از آن در ساخت و ساز مفید است و سرعت انتشار آتش را در مناطق حاوی لوله پی‌وی‌سی کم می‌کند.