PVC-U یا UPVC کدام یک درست است؟

این متن را جهت رفع سردرگمی در مورد تفاوت بین PVC-U و UPVC فراهم کردیم؛ که در تولیداتی مثل لوله و اتصالات کاربرد دارند. در ماهان پلاست در قبال مسئولیت خود متعهدیم که اطلاعات واضح و قابل‌فهمی درباره‌ی لوله  و اتصالات آبرسانی و فاضلاب ساختمانی ارائه‌دهیم.

PVC-U چیست؟

PVC-U یا پلی‌وینیل‌کلراید، نوعی کالای مصرفیِ پلاستیکیِ رایج است که سبک و مقاوم ‌می‌باشد. "u" نشانه‌ی غیرپلاستیکی (یا سخت‌شده)، و به‌معنی پلاستیکی هست که در طی تولید، نرم نمی‌شود و استحکام خود را حفظ می‌کند.

تفاوت بین UPVC و PVC-U چیست؟

به بیانی ساده، تفاوتی بین UPVC و PVC-U وجود ندارد زیرا حروف اختصاری در هر دو مورد، ماده‌ی واحدی را معرفی می‌کند که همان پلی‌وینیل‌کلرایدِ غیرپلاستیکی‌ست.

لوله‌کش‌ها از UPVC برای لوله فاضلابی، ونت یا هواکش و ناودانی منازل استفاده می‌کنند اما به آن PVC-U هم می‌گویند. این تغییر، جهت همسویی با استانداردهای اروپا بود که در دهه‌ی ۱۹۸۰ برای ایجاد کنوانسیون جهانیِ نامگذاری انجام شد زیرا در اکثر زبان‌ها PVC قبل از U تلفظ می‌شود.

چرا معمولا UPVC تبلیغ می‌شود؟

قبل از تغییرات اروپا، UPVC در انگلیس (بریتانیا) استفاده می‌شد، و به‌عنوان کنوانسیون معروف‌ترین نامگذاری برای این ماده، در سطح عمومی بریتانیا باقی ماند. همین‌طور، فروشندگان، لوله‌کش‌ها و تولیدکنندگان اغلب با هر دو نامِ PVC-U و UPVC از این ماده نام می‌برند.

مصرف‌کنندگان، هنگام خرید محصولات جدید برای لوله‌کشی ساختمان، باید آگاه باشند که این‌ها دو ماده‌ی متفاوت نیستند، بلکه PVC-U نام دیگری برای UPVC است.

چرا برای لوله و اتصالات از PVC-U استفاده می‌شود؟

PVC-U متداول‌ترین ماده‌ی موجود برای ساخت لوله و سایر محصولات بهسازی منازل است و به‌دلیل داشتنِ ترکیب‌بندیِ سبک و مقاومت لازم در برابر شرایط مختلف، همراه با کاهش هزینه‌ها برای مصرف‌کنندگان، جایگزین پرطرفداری برای PVC محسوب می‌شود.

مزایای PVC-U عبارتند از:

  • تحت نور شدید آفتاب، تغییررنگ نمی‌دهد
  • از لحاظ زیست‌شناختی تجزیه نمی‌شود
  • جهت امکان جابه‌جایی، ماده‌ی کم‌وزنی‌ست
  • در دمای معمولی، شکل خود را حفظ‌می‌کند
  • استحکامش، به‌معنی مقاومت در برابر تأثیرات شدید است
  • در برابر شرایط جوی می‌تواند مقاومت کند

بازگشت به بلاگ

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 8 و 3 را محاسبه نمایید.