UPVC و PVC چه فرقی دارند؟

لوله‌های پلی وینیل کلراید یا پی وی سی که در ایران عمدتا با نام لوله پلیکا شاخته می‌شوند، از اواسط قرن بیستم مورد استفاده قرار گرفته‌اند، اما لوله‌های پلیکا تنها مورد کاربرد PVC نیستند. PVC می‌تواند در مبلمان، در و پنجره، روکش و بسیاری دیگر از مواد ساختمانی استفاده شود. UPVC نوع دیگری از PVC که مواد ساختمانی بهتری تولید می‌کند. لوله پلیکا UPVC نسبت به لوله پلیکا PVC برتری‌های زیادی دارد.

تفاوت بین PVC و UPVC

فقط یک تفاوت بین PVC و UPVC وجود دارد، این که PVC دارای BPA و فتالات است که نرم‌کننده هستند. این موراد باعث انعطاف‌پذیری بیشتر PVC می‌شوند. حرف «U» در UPVC مخفف «غیرپلاستیکی» است و چون UPVC این مواد اضافی را ندارد اغلب آن را پلاستیک سخت می‌نامند.

امروزه UPVC بیشتر از PVC برای لوله‌های آب استفاده می‌شود. مواد اضافه شده به UPVC مقاومت بالاتری در برابر فرسایش شیمیایی می‌دهند و دیوارهای داخلی صاف‌اش باعث می‌شوند آب با تلاطم کمتری و به صورت روان‌تری جریان یابد. همچنین UPVC نسبت به PVC در برابر طیف دمایی وسیعی‌تری مقاوم است.

PVC پلاستیک انتخابی برای لوله‌های فاضلاب و حمل و نقل آب غیرقابل‌شرب است. هیچ کدام از دو جنس PVC و UPVC برای لوله‌های آب مسکونی مناسب نیستند. هرچند، این عمل با استفاده از CPVC یا پلی وینیل کلراید آغشته به کلر انجام می‌شود.

UPVC همان PVC سخت است

UPVC به دلیل سختی‌اش، ماده ساختمانی بهتری در مقایسه با PVC است. هنگامی که تخته‌های تزئینی PVC، نرده‌ها یا مواد روکش می‌خرید، در حال خرید محصولات ساخته شده از UPVC هستید، نه PVC. بعضی از سیستم‌های فاضلاب از لوله UPVC ساخته شده‌اند، اما تعداد کمی از سیستم‌های آبی از آن ساخته شده‌اند.

مواد شیمیایی که PVC را انعطاف‌پذیرتر و متمایز از UPVC می‌کنند، مواد BPA (بیفنول A) و فتالات هستند. هیچ کدام از این‌ها چندان سمی نیستند، اما هیچکدام هم کاملا غیرسمی نیستند. BPA فقط در غلظت‌های زیاد سمی است، در حالی که انواع خاصی از فتالات، مانند دی(۲-اتیل هگزیل)، مهارکننده غدد درون‌ریز هستند و ممکن است باعث سرطان شوند. با این وجود، بسیاری از محصولات مصرفی، از جمله اسباب‌بازی‌های کودکان، با فتالات ساخته شده‌اند.

ممکن است میزان سمیت مواد پلاستیکی‌کننده کم باشد، اما این یکی از دلایل نامطلوب بودن لوله‌های PVC برای انتقال آب مسکونی برای آشامیدن است. اگر دیدید که از آن‌ها در اطراف خانه استفاده می‌شود، آنها در خارج از خانه برای استفاده در انتقال آب برای باغبانی و محوطه‌سازی هستند. وقتی لوله‌ها و قطعات پلاستیکی کوچکی را در مطب‌های پزشکان یا دندانپزشکان مشاهده می‌کنید، بدانید که آن‌ها معمولا از UPVC ساخته می‌شوند، نه از PVC، و دلیلش وجود پلاستیک‌کننده‌های سمی ملایم در PVC است.

بازگشت به بلاگ

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 5 و 5 را محاسبه نمایید.