چرا لوله پلیکا ترک خورده و شکننده می‌شود؟

لوله پلیکا پی‌وی‌سی بدلیل استحکام و قیمت مناسب جز مصالح ساختمانی محبوب بشمار می‌آید. لوله پلیکا را می‌توان در مصارف گوناگونی از جمله لوله کشی آب، لوله فاضلاب و لوله تهویه بکار برد. بسیاری معتقدند که پی‌وی‌سی ماده‌ای بدون نیاز به نگهداری و کم خرج می‌باشد، ولی ممکن است براساس موارد استفاده آن همیشه سالم و بی‌نقص عمل نکند. اگر پی‌وی‌سی را برای مدت طولانی در شرایط خاصی قرار دهید ممکن است ترک بخورد.

اشعه فرابنفش

اگر لوله سفید پی‌وی‌سی، که در لوله‌کشی بکار می‌رود در معرض اشعه فرابنفش که در نور خورشید وجود دارد قرار گیرد می‌شکند. به همین علت استفاده این ماده در مصارفی که در فضای باز هستند و پوششی برای پی‌وی‌سی وجود ندارد، مانند پشت بام‌ها مناسب نمی‌باشد. با گذشت زمان این اشعه با تخریب پلیمر از مقدار انعطاف پی‌وی‌سی می‌کاهد و منجر به خردگی، ترک و شکستگی آن می‌شود.

دمای کم

با سرد شدن هوا لوله پی‌وی‌سی بسیار شکننده می‌شود. در صورتی که این ماده برای مدت طولانی در معرض دمای انجماد قرار گیرد به راحتی می‌شکند. پی‌وی‌سی برای مصرف در شرایطی که آن را همواره در معرض دمای کم قرار می‌دهد مناسب نمی‌باشد. همچنین آب هیچگاه نباید در لوله پی‌وی‌سی منجمد شود. آب در اثر انجماد به خاطر تغییر حالت فیزیکی از مایع به جامد منبسط می‌شود که در این صورت به دیواره‌ی لوله فشار وارد می‌شود و نهایت باعث شکستگی و ترکیدگی در لوله می شود.

طول عمر

هر نوع پلیمر یا پلاستیک طی زمان فرسوده می‌شود که این امر به یکی از عناصر شیمیایی موجود در آنها برمی‌گردد. با گذشت زمان ماده‌ای به نام نرم‌کننده که هنگام تولید پی‌وی‌سی برای افزایش انعطاف به آن افزوده می‌شود شروع به جدا شدن از بافت پی‌وی‌سی می‌کند. این جدا شدن نه تنها موجب از بین رفتن انعطاف می‌گردد، بلکه لوله پی‌وی‌سی بدلیل از دست دادن مولکول‌های نرم کننده معیوب می‌شود و می‌تواند به شکستگی و ترک خوردگی آن بیانجامد.

مواد شیمیایی

لوله‌های پی‌وی‌سی در صورت قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی شکننده می‌شوند. مواد شیمیایی می‌توانند تاثیرات مخربی بر ساختار پلیمری پی‌وی‌سی داشته باشند و موجب تضعیف پیوندهای مولکولی در پلاستیک و تسریع روند جدا شدن مواد نرم‌کننده از بافت لوله شوند. لوله‌های پی‌وی‌سی متصل به چاه‌ها نیز در صورتی که در معرض حجم زیادی از مواد شیمیایی مانند شوینده‌ها و لوله‌بازکن‌ها قرار گیرند شکننده می‌شوند.

بازگشت به بلاگ

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 1 و 9 را با هم جمع نمایید.