لوله پلیکا PVC چگونه ساخته می‌شود؟

واکنش شیمیایی

ماده‌ی اولیه‌ی لوله پلیکا، گازی شیمیایی به‌نام وینیل‌کلراید است. وینیل‌کلراید وقتی در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد در واکنشی شیمیایی معروف به پلیمریزاسیون به ماده‌ی جامد متمایل به سفید تبدیل می‌شود. جهت دست‌یابی به شکل و استحکام لوله‌ی PVC باید یک‌سری مواد افزودنی را با هم ترکیب نمود. برای تولید اتیلن، گاز طبیعی را گرم ‌می‌کنند. این فرایند را ترک‌خوردگی می‌نامند. بعد، کلریدسدیم (که به شکل سنگ‌نمک موجود است) با استفاده از الکترولیز، به‌هم متصل می‌شود. در نتیجه، کلر و لیز (هیدروکسید سدیم) تولید می‌شود.

پیوند مولکولی

کلرین و اتیلن (گازهای طبیعیِ گرمادیده‌ی تحت فشار) جهت تولید مونومر وینیل کلراید (VCM) با هم ترکیب می‌شوند. مولکول‌های آنها با هم پیوند می‌خورد. نتیجه، زنجیره‌ای طولانی از پلیمر پلی‌وینیل‌کلراید است. در اصل، پلاستیک تولید‌ می‌شود. پلاستیک بسپارشده، به‌نام گرد PVC پلاستیک حرارتی (که ترکیب شده)، گداخته و به‌شکل لوله‌کشی درمی‌آید. محصول به‌دست‌آمده، لوله‌ی پلاستیکیِ PVC است. در نتیجه‌ی فرایند شیمیایی (PVC بسیار سفت و محکم می‌شود)، احتمال شکستگیِ PVC در هنگام زلزله وجود ندارد، و در برابر فشاری که بسیاری از فلزات (مانند لوله‌های مسی) تحمل نمی‌کنند، می‌تواند مقاومت کند. اولویت استفاده از PVC به‌عنوان مصالح لوله‌کشی و سیم‌کشیِ زیرزمینی به‌همین دلیل است.

ساخت

توسط دستگاهی به‌نام اکسترودر، مغزی یا لوله‌هایی با قطر ۱۶ میلی‌متر تا ۶۳۰ میلی‌متر ساخته‌می‌شود. پلاستیک PVC از طریق دستگاه اکسترودر پیچ‌دوقلو (پیچ‌دوقلوی مخروطی) یا اکسترودر با دو پیچ موازی، هدایت می‌شود. قالب‌گیری، ضخامت دیواره‌ی لوله‌ی PVC را تعیین‌می‌کند. قطر لوله به‌وسیله‌ی اکسترودر لوله‌ی PVC ساخته می‌شود (قطر استاندارد از ۱/۲ اینچ تا ۲۴ اینچ است. سرعت تولید اکسترودر لوله‌ی استاندارد PVC حدود ۲۰ متر در دقیقه است. لوله‌ی PVC از پمپ تخلیه عبور می‌کند. برای تقسیم لوله‌ی PVC به تعدادی از لوله‌های مجزا، از یک دستگاه برش حلقه‌ای در انتهای خط مونتاژ استفاده می‌شود. این تک لوله‌ها، خنک می‌شوند. لوله‌های تکمیل‌شده‌ی PVC پس از بازرسی، جهت معاینه‌ی نهایی، علامت‌گذاری، و سپس عرضه به بازار، به انبار ارسال می‌شوند.

بازگشت به بلاگ

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 9 و 2 را محاسبه نمایید.