انواع لوله‌های PVC

​لوله‌های PVC به طور کلی به چهار دسته تقسیم‌بندی می‌شوند: PVC-U (PVC پلاستیک‌نشده)، C-PVC (PVC ترکیب شده با کلر)، PVC-O (PVC جهت‌یافته مولکولی) و PVC با مقاومت بالا (PVC-Hi). علاوه بر داشتن خواص مشابه مانند ایمنی، دوام، پایداری و قابلیت بازیافت، هر نوع PVC دارای مزایای خاص خود در کاربردهای مختلف است.

​PVC-U

PVC-U مخفف PVC پلاستیکی نشده است. یعنی هیچ نوع ماده‌ی پلاستیک‌کننده‌ای به ترکیب PVC اضافه نشده است. این نوع PVC با نام PVC سخت نیز معروف است. PVC-U رایج‌ترین نوع PVC برای لوله و اتصالات در حوضه‌ی کاربری آبرسانی، فاضلاب و دفع پسماند، زهکشی زیرزمینی و کاربردهای صنعتی است.

لوله و اتصالات ساخته شده از PVC-U مزایای زیادی دارند. آن‌ها یک انتخاب مطمئن برای آبرسانی و انتقال آب آشامیدنی، سبک و آسان برای استفاده و مقرون به صرفه هستند. از خصوصیات فنی می‌توان به عملکرد مکانیکی بالا، دوام بالا (حداقل ۱۰۰ سال برای لوله‌های زیرزمینی)، مقاومت شیمیایی بالا و مقاومت در برابر اشعه ماورا بنفش اشاره کرد. علاوه بر این، لوله‌های PVC-U دارای مشخصات محیطی مطلوب و ۱۰۰٪ قابل بازیافت هستند.

PVC-U رایج ترین نوع PVC برای لوله‌ها و اتصالات است

​C-PVC

C-PVC مخفف PVC ترکیب شده با کلر است. لوله و اتصالات ساخته شده از C-PVC مزایای مشترک زیادی با PVC-U دارند. هر دو برای استفاده در حوزه  آبرسانی ایمن هستند، مقاومت بالایی در برابر خوردگی، دوام بالا و مقاومت عالی در برابر ضربه دارند. با این حال، لوله‌ها و اتصالات ساخته شده از C-PVC با داشتن کلر بیشتر از PVC-U معمولی، می‌توانند سطح بالاتری از دما را تحمل کنند. این امر باعث شده‌ C-PVC به عنوان گزینه محبوب سیستم‌های لوله‌کشی آب در ساخت و سازهای مسکونی و همچنین تجاری تبدیل شود. C-PVC همچنین انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به PVC-U دارند. لوله و اتصالات ساخته شده از C-PVC کاملا قابل بازیافت هستند.

C-PVC معمولاً برای لوله‌ها و اتصالات آب سرد و گرم استفاده می‌شود

​PVC-O

PVC جهت‌یافته مولکولی (PVC-O) نتیجه‌ای است از یک فرآیند تولید که ساختار بی‌شکل PVC-U را به یک ساختار لایه‌ای تبدیل می‌کند.


PVC-O ویژگی‌های PVC-U را بیشتر می‌کند مانند مقاومت در برابر خوردگی، حفظ کیفیت آب، صرفه‌جویی در هزینه و قابلیت بازیافت و تعادل سختی و انعطاف‌پذیری. لوله‌هایی که از PVC-O ساخته شده‌اند مخصوصاً در مورد ظرفیت هیدرولیک، شکل پذیری، گسترش ترک و مقاومت در برابر ضربه و خستگی عملکرد بهتری دارند. این بدان معناست که PVC-O یک انتخاب عالی برای لوله‌های فشار قوی برای آب آشامیدنی است. PVC-O همچنین برای مصارف غیرقابل شرب زیرزمینی مانند شبکه‌های آبیاری و پمپاژ فاضلاب مناسب است. لوله و اتصالات PVC-O قابل بازیافت هستند.

PVC-O به طور معمول برای لوله‌های فشار برای آب آشامیدنی استفاده می‌شود

​PVC-Hi

PVC-Hi مخفف PVC با مقاومت بالا است. گرید PVC-Hi با افزودن یک اصلاح کننده ضربه به PVC-U که مقاومت لوله را در برابر ضربات خارجی افزایش می‌دهد، تولید می‌شود.

حداقل نیاز رسیدن به درجه PVC-Hi دقیقاً در بخش 5 استاندارد بین المللی ISO6993-1 «سیستم های لوله کشی پلی (وینیل کلرید) با فشار بالا (PVC-Hi) برای تأمین سوخت های گازی - قسمت 1: لوله‌هایی برای حداکثر کارکرد فشار 1 بار» توضیح داده شده است.

ترکیب PVC-Hi یکی از ترکیبات زیر است:

  • مخلوطی بر پایه PVC
  • ترکیبی بر اساس PVC
  • کوپلیمر مبتنی بر PVC
  • ترکیبی از موارد بالا

نسبت تعدیل‌کننده ضربه در ترکیب حداقل ۷٪ حجمی باشد.

مقاومت طولانی مدت: مقدار فشار قابل تحمل PVC-Hi حداقل ۱۸۰ بار باشد. مطابق با این نیاز با استفاده از ارزیابی طولانی مدت مطابق با ISO 9080 اثبات می‌شود. آزمایش باید در دمای ۲۰، ۴۰ و ۶۰ درجه سانتیگراد، برای دوره های تا ۹۰۰۰ ساعت انجام شود. در دمای ۶۰ درجه سانتیگراد هیچ زانویی قبل از ۵۰۰۰ ساعت نباید رخ دهد.

دمای نرم کنندگی ویکت: دمای نرم کننده ویکت PVC-Hi حداقل باید ۷۶ درجه سانتیگراد باشد

ضریب رسانایی k-value: لوله PVC-U مورد استفاده در ساخت PVC-Hi باید حداقل ۶۵ باشد.

مقاومت در برابر ضربه پس از هوازدگی ماورا بنفش: نمونه لوله هوای فرابنفش PVC Hi نباید در هنگام راه اندازی یک ضربه گیر با جرم مشخص از ارتفاع مشخص، شکسته شود.

مقاومت در برابر مواد تشکیل‌دهنده گاز: در نمونه لوله‌های PVC-Hi که در معرض تتراهیدروتیوفین و n هگزادکان قرار دارد نباید ترک مویی با بیشتر از ۳۰ میکرومتر مشاهده شود.

در واقع PVC-Hi چگونگی تعیین مواد تشکیل‌دهنده‌ی لوله در مطابقت با استاندارد ISO6993-1 می‌باشد. این درجه کیفیت برای لوله‌های تأمین گاز طبیعی تنها مورد قبول از اواخر دهه ۷۰ است.

بازگشت به بلاگ

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 5 و 9 برابر است با؟