خصوصیات لوله پلیکا و اتصالات PVC

کلرید پلی وینیل PVC (Polyvinyl Chloride) یک نوع پلاستیک است که در سختی، انعطاف‌پذیری و رنگ‌های مختلف تولید می‌شود و در محصولات در طیف وسیعی از صنایع مانند اتومبیل‌سازی، ساختمان‌سازی، صنایع الکتریکی و الکترونیک، داروسازی و بسته‌بندی محصولات استفاده می‌شود. متدها و مواد مورد استفاده در ساخت PVC، خصوصیاتی را در اختیار شما قرار می‌دهد که آن را به یک انتخاب محبوب و کاربردی برای استفاده در طیف گسترده ای از کارها تبدیل می‌کند.

سازگاری با مواد افزودنی

ساختار شیمیایی گروه‌های قطبی کلر PVC و طبیعت بی‌شکل آن باعث می‌شود که به راحتی با بسیاری از مواد مختلف مخلوط شود. بسته به مواد افزودنی مورد استفاده در ساخت لوله پلیکا با PVC، بسیاری از قابلیت‌ها مانند ضد مه بودن، رنگ‌های مختلف، کشسانی، ضد حریق بودن، انعطاف پذیری، مقاومت در برابر ضربه و ضد میکروب بودن می‌تواند در محصولات وجود داشته باشد.

دوام PVC

عاملی که به شدت بر دوام یک محصول که استفاده روزانه دارد تأثیر می‌گذارد، مقاومت در برابر اکسیداسیون توسط اکسیژن جوی است. از آنجا که PVC در برابر واکنش‌های اکسیداتیو بسیار مقاوم است، ماندگاری آن عالی است. برای مثال، اندازه‌گیری انجام شده توسط انجمن لوله و اتصالات پلیکا PVC ژاپن نشان دهنده عدم خرابی در لوله‌های زیرزمینی ۳۵ ساله است. این ماندگاری حتی حین عمل بازیافت نیز وجود دارد، زیرا خصوصیات فیزیکی محصولات بازیافتی عملا مانند محصولات ساخته شده از رزین PVC بکر است.

مقاومت PVC در برابر آتش

یکی از بهترین خصوصیات PVC که باعث محبوبیت آن در بسیاری از صنایع مانند محصولات ساختمانی می‌شود، مقاومت در برابر آتش است. PVC یک ترموپلاستیک ساخته شده از کلر ۵۷٪ استخراج شده از نمک معمولی است و در صورت اشتعال، محتوای کلر آن شعله های آتش را خاموش می‌کند. دمای اشتعال پی وی سی تا ۴۵۵ درجه سانتی گراد است. از آنجا که گرمای آزاد شده توسط پی وی سی در هنگام اشتعال بسیار کمتر از دمای آزاد شده توسط پلاستیک‌های دیگر مانند PE و PP است، احتمال انتشار آتش به مواد دیگر کمتر است که این باعث افزایش مطلوبیت درساخت محصولات می‌شود.

خاصیت عایق الکتریکی PVC

PVC از قدرت دیالکتیکی خوبی برخوردار است، به این معنی که می‌تواند مقدار زیادی از مقاومت میدان الکتریکی را بدون اینکه خواص عایقی آن خراب شود، تحمل کند. این استحکام دیالکتیکی هنگامی که با خواص ضدحریق پی وی سی ترکیب شود، آن را برای استفاده در کابل‌های ارتباطی، نوار عایق، کابل‌های‌ برق مسکونی، جعبه‌های سوئیچ و پوشش سیم ایده‌آل می‌کند.

مقاومت PVC در برابر روغن و ماده‌ شیمیایی

اگرچه PVC در هیدروکربن‌های آروماتیک، کتون‌ها و اترهای حلقوی حل می‌شود، اما حل آن در سایر مواد شیمیایی آلی دشوار است. تقریباً در برابر تمام مواد شیمیایی معدنی مقاوم است. این خصوصیت PVC را برای استفاده در لوله های خروجی گاز یا کانال‌ها و همه نوع لوله از جمله کاربردهای پزشکی ایده آل می‌سازد.

بازگشت به بلاگ

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 3 و 4 را محاسبه نمایید.