مقایسه لوله ABS و PVC

در سراسر دنیا انواع مختلفی لوله و سیستم‌های لوله‌کشی تولید و به‌فروش می‌رسد که ممکن است لزوما یکی از دیگری برتر نباشد. اما اگر در کل بخواهیم حساب کنیم، همه‌شان دقیقا یک کار انجام می‌دهند. البته در مورد مسئله‌ی تامین آب تازه برای مردم و انتقال فاضلاب به سیستم فاضلاب شهری، ساختمان‌های مسکونی و تجاری نیازمند لوله‌های با‌کیفیت هستند.

حال چطور لوله‌ای انتخاب کنیم که بهترین باشد؟ اگر صاحب خانه‌ای بخواهد سیستم لوله‌کشی را تعویض کند یا ارتقا دهد، باید ابتدا با انواع لوله‌ها آشنا باشد. توصیه‌ی ما این است که بین لوله یا اتصلات ABS و PVC تصمیم به انتخاب بگیرید.

رقابت میان ABS (سیاه رنگ) و لوله‌ی PVC (سفید یا خاکستری) سالیان سال است که دنیای لوله‌کشی را به ستوه آورده است. در واقع لوله‌کش‌ها، صاحب‌خانه‌ها، متخصصان و همچنین مدیران ساختمان نظرات و دیدگاه‌هایشان را درباره‌ی هر دو لوله بیان کرده‌اند اما برنده‌ی واقعی، چیزی بین آن دو است. در اینجا تلاش می‌کنیم که تا این دو را از یکدیگر تفکیک کنیم و ببینیم آیا یکی، ویژگی‌ و جنبه‌های بهتری نسبت به دیگری دارد یا خیر.

یک نقص کوچک در سیستم لوله‌کشی می‌تواند به فاجعه‌ای برای ساختمان ختم شود. بنابراین در این مقاله می‌خواهیم این دو لوله را از هم سوا کنیم و ببینیم چه هستند و مزایا و معایب‌شان چیست.

لوله‌ی ABS چیست؟

ABS (ای بی اس) مخفف واژه‌ی انگلیسی اکریلونیتریل بوتادین استرین (Acrylonitrile Butadiene Styrene) است و یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها در بازار برای لوله‌کشی به حساب می‌آید. لوله‌ها دارای یک شماره‌ی ثبت CAS یا شماره شناسایی یکتا برای مواد شیمیایی تشکیل‌دهنده (Chemical Abstract Substance) هستند که برای وقتی به کار می‌روند که می‌خواهید مواد شیمیایی موجود در کالاها را شناسایی کنید. شماره‌ی CAS برای لوله‌ی ABS 9-56-9003 است و معمولا برای تولید کالاهای فروانی از لوله و ابزارآلات موسیقی گرفته تا قایق کانو، اسباب خانه و غیره به کار می‌رود.

چرا از لوله‌ی و اتصلات ABS استفاده کنیم؟

لوله‌ی ABS به‌دلیل دوام و استحکامش زبانزد است، چرا‌ که ماده‌ی تشکیل‌دهنده‌ی آن، یعنی اکریلونیلریل، ضمخت و مستحکم است. این ویژگی‌ها ارزشمند به‌شمار می‌روند مخصوصا در مواقعی که لوله‌ای نامرغوب از کار بیفتد. مثالی از این نقطه‌ضعف را می‌توان در دماهای پایین پیدا کرد. معمولا لوله‌های نامرغوب در دماهای پایین در معرض یخ‌زدگی قرار می‌گیرند. اتصلات ABS اغلب برای عایق‌کردن سیم‌برق و همچنین برای دفع فاضلاب به‌کار می‌رود. به‌علاوه، نصب لوله ABS آسان‌تر از دیگر لوله‌ها است که باعث می‌شود انتخابی همیشگی برای هر پروژه‌ای باشند.

معایب لوله‌ ABS

البته حتی لوله‌ای بادوام و محکم مثل ABS هم بدون نقطه‌ضعف نیست. این لوله‌ها معمولا در دماهای بسیار بالا آسیب‌پذیرند و ممکن است تاب بردارند و تغییر‌شکل دهند. برای جلوگیری از این اتفاق، برخی قسمت‌های لوله باید تغییر داده و تقویت شود تا بتواند مدت‌زمان بیشتری دوام آورد.

لوله‌ی PVC چیست؟

لوله‌ی PVC، لوله‌ی دیگری است که برای لوله‌کشی و عایق‌بندی بسیار مناسب است. شماره‌ی CAS آن 2-86-9002 است و در برخی موارد از جمله تولید اسباب‌بازی، دفع فاضلاب، لباس و غیره کاربرد دارد.

مزایای لوله PVC

لوله‌ی PVC دارای انعطاف‌پذیری بالاست که می‌تواند در مواردی که نیاز به طرز‌ قرارگیری یا پوشش‌دادن خاص و سختی است به کار رود. لوله‌ی PVC مخصوصا در جاهای تنگ و بخش‌هایی که جای زیادی در آنها وجود ندارد به‌کار می‌آید. خاصیت انعطاف‌پذیری لوله‌ی PVC به‌دلیل مواد پلاستیکی‌کننده‌ای است که در آن به‌کار رفته‌است. با اینکه لوله‌ی PVC برای اتصال بخش‌های مختلفش به یکدیگر نیازمند پرایمر است، و مانند لوله‌ی ABS با‌دوام و قابل‌اطمینان است.

معایب لوله PVC

برخی از بزرگترین نگرانی‌ها درباره‌ی لوله‌ی PVC، مسئله‌ی مواد شیمیایی است که از این لوله‌ها به محیط نشت می‌کند. متاسفانه بخشی از این ادعاها درست است چرا‌که سیم‌هایی که با PVC پوشانده می‌شوند می‌توانند در حین آتش‌سوزی بخار هیدروکلریک اسید تولید کنند. این یکی از خطرناک‌ترین موارد این لوله‌ها به شمار می‌رود که سلامتی را به خطر می‌اندازد. همچنین مواد پلاستیکی‌کننده‌ی این لوله‌ها می‌توانند به زمین نشت کنند یا بخارات سمی به هوا وارد شوند.

درباره‌ی قیمت، لوله‌ی PVC تقریبا به اندازه‌ی لوله‌ی ABS قیمت دارد پس وقتی می‌خواهید بین این دو لوله یکی را انتخاب کنید نیازی نیست آن‌قدر نگران پولش باشید. تنها عاملی که در انتخاب تاثیرگذار است، نیاز مشتری و محل استفاده از لوله است.

کدام لوله بهتر است: PVC یا ABS؟

طی سال‌ها، هر دو لوله‌ی PVC و ABS هواداران بسیار و وفاداری را به‌خود جذب کرده‌اند و توانسته‌اند این روند را به طور مداوم تا به امروز حفظ کنند. همچنین کاربرد چشم‌گیر این لوله‌ها در بسیاری از صنایع و پروژه‌ها در سطوح مختلف همه گواهی بر کیفیت بالا و قابل اطمینان بودن شان است. حال سوال نهایی که باید از خود بپرسیم این است که کدام سیستم لوله‌کشی از همه بهتر است؟ بهترین پاسخی که می‌توانیم بدهیم و به جزییات بنیادین امر وارد نشویم این است: هیچ‌کدام.

واقعیت این است که هر‌ یک از آنها ویژگی‌هایی دارند که مورد رضایت برخی افراد و نیازهایشان می‌شود. بنابراین این قضیه تا حد زیادی بستگی به نظر افراد دارد. با این حال اما می‌توان چند توصیه‌ی خردمندانه ارایه داد که کدام لوله برای چه موقعیتی مناسب است.

برای مثال، افرادی که پروژه‌هایی دارند که در آن‌ها مسئله‌ی یخ‌زدگی لوله یا تحت‌فشار قرار‌ گرفتن از سوی زمین اهمیت دارد، لوله‌ی و اتصالات ABS برایشان بهترین انتخاب است، و برای آن دسته از افرادی که پروژه‌های پیچیده‌ای دارند که در آنها عایق‌بندی یا طرز قرارگیری خاصی مدنظر است، لوله‌ی و اتصالات PVC انتخاب بهتری است.

بازگشت به بلاگ

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 5 و 4 را با هم جمع نمایید.