۷ مزیت غیرقابل انکار استفاده از لوله PVC

پلی وینیل کلراید (pvc) یکی از پرمصرف‌ترین پلیمرهای ترموپلاستیک در جهان است. در زمینه‌‌ی لوله کشی، لوله پی وی سی رایج‌ترین جنس مورد استفاده است. لوله و اتصالات پی وی سی در سیستم آبرسانی، سیم کشی زیرزمینی و خطوط فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرند. لوله پی وی سی برای اولین بار در سال ۱۹۲۵ تولید شد. در آن زمان به نظر مردم اين لوله‌ها قابل استفاده نبودند. لوله‌های پی وی سی در اواخر دهه‌ی ۳۰ میلادی با موفقیت بازگشتند. بعدا UPVC، CPVC و PVC-O هم تولید شدند. لوله‌ها‌ی پی وی سی به دلیل مقرون به صرفه بودن و انعطاف‌پذیری بالا محبوب هستند. امروزه تعداد شرکت‌های تولید لوله‌ پی وی سی زیاد است. لوله‌های پی وی سی در سایزهای مختلفی که از ۱/۸ تا ۲۴ اینچ قطر دارند در دسترس هستند. برخی از متدوال‌ترین سایزها ½، 1 ½، 3، 4، 6، 8 و 10 اینچ هستند.

هنگام خرید لوله و اتصالات pvc این نکات را به یاد بسپارید

۱. انتخاب و کاربرد

هنگام انتخاب لوله‌ها باید از استفاده‌های آن مطلع باشیم. هر مصرف‌کننده مشخصات و مقتضیات متفاوتی مدنظر دارد. لوله‌ها در ضخامت، جنس، مقاومت در برابر دما، ظرفیت فشاری و... با یکدیگر متفاوت هستند. لوله و اتصالات پی وی سی برای وسایل نقلیه و تخلیه آب داغ مناسب نیستند زیرا ممکن است ذوب شوند و لوله‌ها را بپوشانند.

۲. سرعت مایع

سرعت جریان مایع درون لوله می تواند بر فشار وارد شده بر دیواره های آن تأثیر بگذارد. بنابر این اگر سرعت جریان مایع جابجا شده در لوله‌ بالاست، باید لوله‌های ضخیم‌تری انتخاب کنیم. لوله با دیواره ضخیم‌تر قادر به مقاومت در برابر فشار مورد نظر خواهد بود. همچنین لوله باید دارای سطوح داخلی صاف باشند تا اصطکاک را هنگام جریان پیدا کردن مایع کاهش دهند.

۳. تنوع

باید یک تولیدکننده یا فروشنده‌ی لوله پی وی سی پیدا کرد که طیف گسترده‌ای از محصولات از جمله شیرآلات و اتصالات را بفروشد. این مسئله به شما اطمینان می‌دهد که همه چیز را زیر یک سقف پیدا خواهید کرد.

۴. قیمت

هنگام انتخاب فروشنده لوله پی وی سی همیشه بودجه را مد نظر داشته باشید و تولیدکننده‌ای را پیدا کنید که محصولاتی با کیفیت بالا و قیمت معقول عرضه می‌کند. محصولات نباید آنقدر گران باشند که قیمتشان از میزان بودجه ببشتر باشد. باید در مورد خرید محصولات ارزان که در مورد کیفیت مواد استفاده شده در آنها اطلاعی ندارید محتاط باشید. خرید محصولات بی‌کیفیت در آینده منجر به هزینه‌های بالای نگهداری خواهد شد زیرا ممکن است به تعمیرات و تعویض‌های گران قیمتی نیاز داشته باشند.

۷ مزیت غیرقابل انکار استفاده از لوله‌های pvc

مقاومت در برابر خوردگی

ثابت شده است که لوله پی وی سی در مقایسه با لوله چدن، بتن، فولاد و سیمان آزبست کمترین میزان شکست لوله را دارد.

مقاومت شیمیایی

لوله پی وی سی مقاومت بسیار خوبی در برابر طیف وسیعی از مواد شیمیایی و ضدعفونی‌کننده‌ها دارند. بنابراین بهترین گزینه برای مخزن آب آشامیدنی در نظر گرفته می‌شوند.

زمان نصب کم‌تر

زمان نصب لوله پی وی سی نسبت به لوله بتونی هم اندازه ۳۰٪ کمتر است.

مسطح بودن سرعت جریان آب را هنگام جابجایی بالا می‌برد

لوله پی وی سی عمدتا برای پروژه‌های آبرسانی در نظر گرفته می‌شوند زیرا در کیفیت و مقرون به صرفه بودن از مواد جایگزین پیشی می‌گیرند. مسطح بودن آنها سرعت جریان آب را هنگام جابجایی بالا می‌برد و احتمال انسداد و خرابی را کاهش می‌دهد.

اتصالات بدون نشت

سطح بسیار صاف لوله پی وی سی هزینه پمپاژ را کاهش می‌دهد و اتصالات بدون نشت از هدر رفتن آب جلوگیری می‌کند که در برخی از شبکه‌های لوله‌کشی با تکنولوژی منسوخ و مستعد خوردگی می‌تواند تا ۴۰ درصد باشد.

عمر طولانی

سابقه عملکرد لوله‌های پی وی سی بیش از ۵۰ سال است، در حالی که مطالعات خارج از کشور نشان می‌دهد که طول عمر لوله‌های پی وی سی بیش از ۱۰۰ سال است.

هزینه کمتر

لوله پی وی سی حین انجام پروژه صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه‌ها ایجاد می‌کنند و حتی هنگام نصب این صرفه‌جویی بیشتر است. نرخ شکستگی پایین و هزینه‌های طول عمر نیز در نظر گرفته می‌شوند.

بازگشت به بلاگ

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 2 و 6 برابر است با؟