مطالب آموزشی

​لوله‌های PVC به طور کلی به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند: PVC-U (PVC پلاستیک نشده)، C-PVC (PVC ترکیب شده با کلر)، PVC-O (PVC جهت‌یافته مولکولی) و PVC با مقاومت بالا (PVC-Hi). علاوه بر داشتن خواص مشابه مانند ایمنی، دوام، استحکام و قابلیت بازیافت، هر نوع PVC دارای مزایای خاص خود در کاربردهای مختلف است.

این متن را جهت رفع سردرگمی در مورد تفاوت بین PVC-U و UPVC فراهم‌کردیم؛ که در تولیداتی مثل لوله و اتصالات کاربرد دارند. در ماهان پلاست در قبال مسئولیت خود متعهدیم که اطلاعات واضح و قابل‌فهمی درباره‌ی صنعت لوله پلیکا پی وی سی ارائه دهیم.

در سراسر دنیا انواع بسیار زیادی لوله و سیستم‌های لوله‌کشی تولید و به‌فروش می‌رسد که ممکن است لزوما یکی از دیگری برتر نباشد. اما اگر در کل بخواهیم حساب کنیم، همه‌شان دقیقا یک کار انجام می‌دهند. البته در مورد مسئله‌ی تامین آب شرب و دفع فاضلاب، ساختمان‌های مسکونی و تجاری نیازمند لوله‌های با‌کیفیت هستند.

پی‌وی‌سی چقدر محکم است؟ ظاهر سؤال ساده است، اما پاسخ آن بسیار فراتر از یک جواب ساده است. «استحکام» تفاسیر مختلفی دارد که بحث درباره همه آنها در یک پست وبلاگ ممکن نیست. در این پست سه روش اندازه‌گیری استحکام را برای شما توضیح می‌دهم. این سه روش عبارتند از: فشار ریزش، فشار ترکیدگی و استحکام کششی. این سه روش معمول‌ترین روش‌های اندازه‌گیری استحکام هر لوله‌ای است.

لوله پلیکا UPVC

ماده‌ی اولیه‌ی لوله‌ی پلیکا، گازی شیمیایی به‌نام وینیل‌کلراید است. وینیل‌کلراید در معرض نور خورشید قرارمی‌گیرد. واکنشی شیمیایی رخ می‌دهد. واکنشی معروف به پلیمریزاسیون که به ماده‌ی جامد متمایل به سفید تبدیل‌می‌شود. جهت دست‌یابی به شکل و استحکام لوله‌ی PVC باید یک‌سری مواد شیمیایی را با هم ترکیب‌نمود. برای تولید اتیلن، گاز طبیعی را گرم ‌می‌کنند. این فرایند را ترک‌خوردگی می‌نامند. بعدها، کلریدسدیم (که به شکل سنگ‌نمک موجود است) با استفاده از الکترولیز، به‌هم متصل‌می‌شود. در نتیجه، کلر و لیز (هیدروکسید سدیم) تولیدمی‌شود.

لوله‌های مورد استفاده در لوله‌کشی فاضلاب خانگی چند نوع هستند، اما در صنعت ساختمان به طور استاندارد از لوله پی وی سی برای فاضلاب و تهویه استفاده می‌شود. برش و نصب لوله پی وی سی آسان است و در مقایسه با انواع دیگر لوله‌ها قیمت پایین‌تری دارد. به همین دلیل مورد استقبال قرار گرفته است. در خانه‌های قدیمی لوله‌های اصلی فاضلاب و تهویه از جنس چدن بود که هم قیمت بالایی داشت و هم کار با آن بسیار سخت بود. به همین دلیل، نوسازی سیستم‌های لوله‌کشی قدیمی با لوله پی وی سی انجام می‌شود.

چه شما یک حرفه‌ای در ساخت و ساز باشید یا یک مصرف‌کننده‌ی کنجکاو که به دنبال بهترین لوله‌کشی برای یک پروژه‌ی خانگی هست، ممکن است از خود بپرسید که تفاوت اصلی و کاربردهای بین لوله‌های پلی‌اتیلن و پی‌وی‌سی چیست.

جنس لوله‌های آب شرب مورد استفاده در سیستم لوله‌کشی خانگی با لوله‌های فاضلاب متفاوت است. شاید در سیستم لوله‌کشی خانه شما فقط یک نوع لوله برای انتقال آب استفاده شده باشد، اما دیدن چند نوع لوله خصوصاً در خانه‌های قدیمی که بارها ترمیم یا نوسازی شده‌اند، چیز عجیبی نیست. در اینجا موادی را که به طور معمول در لوله‌های انتقال آب استفاده می‌شوند، برای شما توضیح داده‌ایم.

PVC های سخت و نرم بر اساس ویژگی‌ها و مشخصه‌های فیزیکی‌شان در ساخت محصولات مختلفی استفاده می‌شوند. PVC نسخه خلاصه شده پلی وینیل کلراید است. PVC نوعی پلیمر ترموپلاستیک است که، به دلیل دوام، مقرون به صرفه بودن و قابلیت انعطاف پذیری‌اش بسیار در بخش ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربردپذیری این ماده همچنین آن را در بخش مراقبت‌های بهداشتی، بسته بندی مواد غذایی، قطعات یدکی خودرو، تجهیزات هنگام بارندگی و تولید اسباب بازی مفید می‌سازد. محصول PVC به طور کلی نباید در معرض دمایی بیش از 70 درجه سانتی‌گراد قرار گیرد.

لوله‌های پلیکا از اولین لوله‌های مورد استفاده در صنعت ساختمان بوده است و بسیاری از لوله‌های مصرفی در داخل ساختمان‌ها از ای آلیاژ بوده است. پلیکا نوعی از آلیاژ پلیمر می‌باشد که به افتخار اولین کاشف چنین آلیاژی برای لوله‌ها به نام «پولیکا» به این نام شناخته می‌شود. پلیکا به دو صورت PVC و U-PVC وجود دارد که تفاوتی در این دو آلیاژ وجود دارد که مهمترین آنها به این موضوع اختصاص دارد که آلیاژ UPVC به صورت نرم شده آلیاژ PVC می‌باشد.

کلرید پلی وینیل PVC یک نوع پلاستیک است که در سختی، انعطاف‌پذیری و رنگ‌های مختلف تولید می‌شود و در محصولات در طیف وسیعی از صنایع مانند اتومبیل‌سازی، ساختمان‌سازی، صنایع الکتریکی و الکترونیک، داروسازی و بسته‌بندی محصولات استفاده می‌شود. روش و مواد مورد استفاده در ساخت PVC، خصوصیاتی را در اختیار شما قرار می‌دهد که آن را به یک انتخاب محبوب و کاربردی برای استفاده در طیف گسترده‌ای از مصارف تبدیل می‌کند.

لوله‌های پلی وینیل کلراید یا پی وی سی که با نام لوله پلیکا رایج هستند، از اواسط قرن بیستم در دسترس بودند، اما لوله پلیکا تنها مورد کاربرد PVC نیست. PVC می‌تواند در مبلمان، در و پنجره، روکش و بسیاری دیگر از مواد ساختمانی استفاده شود. یکی از نزدیک‌ترین موارد به آن، UPVC، مواد ساختمانی بهتری هم تولید می‌کند و لوله پلیکا UPVC نسبت به لوله پلیکا PVC برتری‌های زیادی دارد.

لوله های پلیکا پی وی سی (PVC) بدلیل استحکام و قیمت مناسب شان جز مصالح ساختمانی محبوب بشمار می‌آیند. لوله های پلیکا را می توان در مصارف گوناگونی از جمله لوله کشی آب, فاضلاب و تهویه بکار برد. بسیاری معتقدند که پی وی سی ماده ای بدون نیاز به نگهداری و کم خرج می‌باشد, ولی ممکن است براساس موارد استفاده آن همیشه سالم و بی‌نقص عمل نکند. اگر لوله پلیکا پی وی سی را برای مدت طولانی در شرایط خاصی قرار دهید ممکن است ترک بخورد.