مطالب آموزشی

راحتی ما در خانه به لوله‌کشی داخلی ساختمان وابسته است، بنابراین، هر گونه مشکلی در لوله‌کشی داخل ساختمان می‌تواند اهلِ‌خانه را با دردسر مواجه سازد. در اینجا، خواهید آموخت که چه مشکلاتی باعث می‌شوند منافذ تهویه‌ی لوله‌های فاضلاب به درستی کار نکنند و در این شرایط چه کاری باید انجام داد.

پی‌وی‌سی برای آبرسانی، سیم‌کشی و انتقال فاضلاب استفاده می‌شود. مناقشاتی درباره‌ی بی‌خطر بودن پی‌وی‌سی وجود دارد، اما اتحادیه تولید‌کنندگان لوله، پی‌وی‌سی را ایمن و پاک می‌دانند. پی‌وی‌سی در اثر گرما عملکرد خود را از دست داده و گازهای خطرناکی متصاعد می‌کند. احتمال آتش گرفتن آن کم است.

از آن‌جایی‌که لوله‌های PVC و UPVC از پلاستیک ساخته‌شده‌اند، ظاهرا شبیه هم هستند. درک تفاوت این دو، برای افراد عام دشواراست. اما نحوه‌ی تولید و نیز کاربری‌های آنها متفاوت‌است. لوله‌های PVC حاوی افزودنی‌های پلیمریِ نرم کننده هستند و درنتیجه انعطاف‌پذیری بیشتری دارند.

پلی وینیل کلراید (pvc) یک پلیمر پرکاربرد ترموپلاستیک است. برای لوله کشی، لوله پی وی سی رایج‌ترین لوله می‌باشد. لوله و اتصالات پی وی سی در سیستم‌های آبرسانی، سیم کشی زیرزمینی و فاضلاب استفاده می‌شوند. لوله پی وی سی برای اولین بار در سال ۱۹۲۵ تولید شد.

چسب و پرایمر پی‌وی‌سی برای اتصال لوله و اتصالات‌ استفاده می‌شود. اتصالات لوله پلیکا با سرعت در فرایند «جوش با حلال» به هم متصل می‌شوند. برای اتصال لوله ابتدا پرایمر و سپس چسب روی لوله اعمال می‌شود. چسب به سرعت خشک شده و اتصالی سفت می‌شود. استنشاق یا تماس چسب با پوست برای سلامتی خطرناک است.

افزایش سریع روند ضعیف شدن ساختار سیستم آب و فاضلاب به دلیل مصرف، سوراخ شدن و شکاف در لوله‌های فلزی، توانایی ما را در تأمین آب آشامیدنی سالم و خالص و اجرای ضدعفونی اساسی سازگار با محیط زیست را مورد کاهش می‌دهد. لوله UPVC دارای مزیت‌های زیادی برای استفاده در هر نوع پروژه آبی است.

جنس انواع لوله آب شرب مورد استفاده در سیستم لوله‌کشی خانگی با لوله‌های فاضلاب متفاوت است. نوع لوله بکاررفته در لوله‌کشی ساختمان در سال‌های اخیر خیلی عوض شده است. در اینجا لوله‌های گالوانیزه، PVC، CPVC و PEX را که به طور معمول در لوله آبرسانی و فاضلاب استفاده می‌شوند، توضیح می‌دهیم.

PVC، PE، PP و PS پلاستیک‌های متداول هستند. مشخصات پلاستیک‌های خاص را از طریق ترکیب شیمیایی و نوع ساختار مولکولی آن تعیین می‌کنند. PVC ساختاری غیرمتبلور با اتم‌های کلر قطبی در ساختار مولکولی‌اش دارد. پی‌وی‌سی دارای خواص بازدارنده در برابر آتش، روغن و مواد شیمیایی است.

انواع لوله مورد استفاده در لوله کشی فاضلاب ساختمانی زیاد است، اما در صنعت ساختمان به طور استاندارد از لوله پی وی سی برای دفع فاضلاب و تهویه استفاده می‌شود. برش و نصب لوله پی وی سی آسان است و در مقایسه با انواع دیگر لوله‌ها قیمت پایین‌تری دارد. پی‌وی‌سی دوام بالایی دارد و در برابر تنش مقاوم است.

انواع مختلفی لوله و سیستم لوله کشی و فاضلاب تولید و به کار برده می‌شود که ممکن است لزوما یکی از دیگری برتر نباشد. اما در کل، همه سیستم‌های لوله کشی دقیقا یک کار انجام می‌دهند. البته در مورد مسئله‌ی تامین آب شرب و دفع فاضلاب، ساختمان‌های مسکونی و تجاری نیازمند لوله‌های متفاوت و با‌کیفیت می‌باشد.

سه نوع ​لوله PVC وجود دارد: PVC-U (PVC پلاستیک نشده)، C-PVC (PVC ترکیب شده با کلر)، PVC-O (PVC جهت‌یافته مولکولی) و PVC با مقاومت بالا (PVC-Hi). علاوه بر داشتن خواص مشابه مانند ایمنی، دوام، استحکام و قابلیت بازیافت، هر نوع PVC دارای مزایای خاص خود در کاربردهای مختلف است.

این متن را جهت رفع سردرگمی در مورد تفاوت بین PVC-U و UPVC فراهم‌کردیم؛ که در تولیداتی مثل لوله و اتصالات کاربرد دارند. در ماهان پلاست در قبال مسئولیت خود متعهدیم که اطلاعات واضح و قابل‌فهمی درباره‌ی صنعت لوله پلیکا پی وی سی ارائه دهیم. به نظر شما PVC-U درست است با UPVC؟

پی‌وی‌سی چقدر محکم است؟ استحکام معانی مختلفی دارد. در اینجا سه روش اندازه‌گیری استحکام پی‌وی‌سی را توضیح می‌دهم. این سه روش عبارتند از: فشار ریزش، فشار ترکیدگی و استحکام کششی. این سه روش معمول‌ترین روش‌های اندازه‌گیری استحکام PVC و هر لوله‌ی دیگری است.

ماده‌ی اولیه‌ی لوله پلیکا، ترکیبی به نام وینیل‌کلراید است. وینیل‌کلراید در معرض نور خورشید در واکنشی معروف به پلیمریزاسیون به ماده‌ی جامد متمایل به سفید تبدیل می‌شود. برای تولید لوله پی وی سی مواد دیگری به نام استابلایزر به پلی وینیل کلراید برای ایجاد خصوصیات ویژه آن اضافه می‌شود.

چه شما یک حرفه‌ای در ساخت و ساز باشید یا یک مصرف‌کننده‌ی کنجکاو که به دنبال بهترین سیستم لوله کشی برای خانه‌ی خودتان هست، ممکن است از خود بپرسید که تفاوت اصلی و کاربردهای بین لوله‌های پلی اتیلن و پی وی سی چیست؟‌ آیا می‌توان لوله‌ی پی‌وی‌سی و پلی‌اتیلن را به جای هم استفاده کرد؟

PVC سخت و نرم بر اساس ویژگی‌ها و مشخصه‌های فیزیکی‌شان در ساخت محصولات مختلفی استفاده می‌شوند. PVC مخفف «پلی وینیل کلراید» نوعی پلیمر است که به دلیل دوام، مقرون به صرفه بودن و قابلیت انعطاف پذیری بسیار در بخش ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لوله پلیکا از اولین لوله‌های مدرن مورد استفاده در صنعت ساختمان برای سیستم فاضلاب و تهویه بوده است. پلیکا نوعی پلیمر می‌باشد. پلیکا به دو صورت PVC و U-PVC وجود دارد که تفاوتی در این دو ترکیب وجود دارد که مهمترین آنها نرم‌تر بودن UPVC نسب به PVC بوده و UPVC دارای استحکام بیشتری است.

کلرید پلی وینیل PVC نوعی پلاستیک است که با درجه سختی، انعطاف‌پذیری و رنگ‌های مختلف تولید می‌شود و در صنایع مختلف مانند اتومبیل‌سازی، ساختمان، صنایع الکتریکی و الکترونیک، داروسازی و بسته‌بندی محصولات استفاده می‌شود. لوله PVC برای سیستم فاضلاب خانگی و تهویه گزینه مناسبی است.

لوله پی وی سی یا «پلی وینیل کلراید» که در ایران به نام لوله پلیکا شناخته می‌شوند، تولید لوله پلیکا تنها مورد کاربرد PVC نیست. PVC می‌تواند در مبلمان، در و پنجره، روکش و بسیاری دیگر از مواد ساختمانی استفاده شود. لوله پلیکا UPVC نسبت به لوله پلیکا PVC برتری‌های زیادی دارد.

لوله پلیکا پی وی سی (PVC) بدلیل استحکام و قیمت مناسب جز مصالح ساختمانی محبوب بشمار می‌آیند. لوله پلیکا را می‌توان برای لوله کشی آب، دفع فاضلاب و تهویه بکار برد. پی وی سی ماده‌ای بدون نیاز به نگهداری و کم‌خرج می‌باشد. لوله پی وی سی در طولانی مدت در شرایط خاص ممکن است ترک خورد و بشکند.